Işık Sistemleri

Işık Sistemleri

16 Şubat 2018 Ana Sayfa 0

Işık Sistemleri Açıklamaları

 

Animasyon etkinliklerinde programın organize olması gerekir. Program bir takım ruhu ile işler. Bunu bir sistem olarak görebiliriz. Sistemin bir parçası veya aşaması eksik kaldığında tüm program olumsuz etkilenir. Böyle bir durumda önceden yapılan onca prova, onca emek boşa gider.
Işık sistemi, animasyon programlarında çok önemli yer tutan, sahnede sergilenen şov, gösteri, dans, diskodaki efektleri destekleyen, konukların dikkatini çeken sisteme denir.
Işık sistemleri, konferans salonlarında, tiyatro sahnelerinde, seminerlerde, konser, disko ve diğer animasyon etkinliklerinin olduğu her yerde kullanılır. Bazı alanlarda yoğun ışıklandırma varken bazı alanlarda ise daha basit ışık sistemi kurulur. Örneğin, amfitiyatroda ve diskoda çok yoğun bir ışık sistemi kuruludur. Fakat after şovun yapıldığı alanda basit ışık sistemi kullanılır.
Işık sistemleri bazı etkinlik alanlarında sezon başlamadan önce kurulur ve sabit kalır. Amfitiyatro da sezon başında kurulur ve sabitlenir. Diskoda sürekli olarak sabittir. Konferans salonunda veya balo salonunda isteğe uygun ışık sistemleri kurulur. Çok ünlü bir sanatçı tesiste konser verecekse sahne ışıklandırması daha profesyonel şirketler tarafından yapılabilir. Genellikle kiralama yöntemi ile yapılmaktadır.
Bakımı, tamiratı, ampullerin değiştirilmesi gibi işleri ışık teknisyeni yapar.

Işık Masası

Sahnedeki programa uygun ışığın verildiği, çok çeşitli görüntü programlarının bulunduğu ışık cihazıdır. DMX kontrollü ışıklar bu cihaz ile takip edilir. Tüm sahneyi görecek bir yerde bulunan kabinde yer alır. Işık operatörü tarafından kontrol edilir.
Diskoda ve amfitiyatroda sabit bir ışık masası sürekli bulunur. Diğer etkinlik alanlarına programa göre taşınabilir. Bu cihazda ışıklandırma programları vardır. Bu programlar cihazın markasına göre değişmektedir. Cihazda bulunan fanın önü kapatılmamalıdır.

Gökyüzü Tarayıcıları

Konaklama tesislerinde çok nadiren bulunmaktadır. Genellikle açık hava diskolarında bulunur. Gökyüzünde veya verildiği yere çeşitli şekiller vermektedir. Özel mercek ile donatılmış ve yüksek voltajlı cihazlardır.

Bina Boyama

Bina boyama ışık cihazı özellikle şehir otellerinde kullanılmaktadır. Oteli farklı kılmak, dikkat çekmek için yapılır. Düzenli aralıklarla renkli ışık verebileceği gibi tek renk de verebilir.

Robot

Robotlar hareketli ve renkli ışık verir. Oynar başlıklıdır. Oynar başlığın farklı derecelerde dönebilme özelliği vardır. Genellikle diskolar, konserler ve amfi tiyatrolarda kullanılır. Robotların bir kısmı motor destekli olarak döner. Bir kısmı ise içinde bulunan küçük mikrofonun aldığı sese göre hareket eder. Robotun sessiz, çok hızlı ve mükemmel hareket etmesi gerekir. Diskonun büyüklüğüne göre robot takılır. Genellikle tavanda yer alan demir konstrüksiyonun üzerine monte edilir. Robotlar diğer ışık cihazlarına göre daha pahalıdır. Robotların verdiği ışık logoları değişkendir. İstenilirse sökülüp yenisi takılabilir.

Sahne Spotları ve Çeşitleri

Sahne spotları sahneyi aydınlatma ve renk vermesi için kullanılır. Amfitiyatro, disko ve diğer etkinlik alanlarında kullanılmaktadır. Sahnenin büyüklüğü, şovların özelliğine göre çeşit ve sayı belirlenir. Işık cihazları çok pahalı olduğu için tesisin eğlence bölümüne ayırdığı bütçe veya verdiği öneme göre değişmektedir. Sahne spotları sahnenin ve diskonun tavanına, amfi tiyatronun iki yanına, kabin odasının üstüne takılabilir. Sahne spotlarından bazı örnekler:

Par: Dar ve geniş açıdan ışık veren iki çeşidi vardır. Önlerine renk filtreleri konularak renklendirilir. Normal kullanıldığında genel aydınlatma yapar.
Frensel: Işığın önünde büyüteç vardır. Bu da ışığı soft (yumuşak) hâle getirir.
Duş Spot: Direkt sahne üstünde normal ışık verir. Işık daire şeklindedir. Sahnedeki sanatçıyı veya önemli rollerdeki kişileri göstermek için kullanılır.

Takip Işıkları

Takip spotları hareket eden kişiyi ortaya çıkarmak için kullanılır. Sahnede şarkı söyleyen sanatçıyı, önemli rolü canlandıranları, tek başına dans eden veya eşli önemli danslarda takip spotu kullanılır. Düz beyaz ışık verir. Önüne renk filtresi konularak renklendirilir. Son yıllarda üretilen takip spotlarında renk filtreleri ekleniyor. Takip spotun kullanılmadığı durumlarda önüne ışık engelleyici konulur. Takip spotu açıldıktan sonra şov, gösteri, konser bitinceye kadar kapatılmaması gerekir. Kapatıldığında tekrar açılması 20 dakika sürmektedir. Bu da şovun aksamasına sebep olacaktır.
Takip spotu Amfi tiyatro da yukarıdaki kabinde olur. Işık teknisyeni elle kullanır.

Işık Sisteminin Kullanımında Dikkat Edilecek İlkeler

Işık sistemleri elektrikle çalışan araçlardır. Kullanırken dikkatli olmak gerekir. Yeterli düzeyde elektriğin olması gerekir. Genellikle ışık sistemleri güç kaynağı ile desteklenir. Elektrikle ilgili güç ünitesinin bozulması, cihazlara sıvının dökülmesi, yağmurda durması, fanın bozulması araçlara zarar verebilir. Hatta çalışamaz duruma getirebilir. Ses sistemlerini kullanırken mutlaka uyarıları dikkate almak gerekir. Önemli güvenlik bilgileri şunlardır:

 • Cihazı çalıştırmadan önce kullanma kılavuzunu okuyunuz.
 • Cihaz üzerindeki uyarıları dikkate alınız.
 • Cihazla ilgili aşamalı olan operasyon uyarılarını dikkate alınız.
 • Cihazları ıslak ve nemli yerlerde kullanmayınız.
 • Cihazları kuru ve temiz bir bezle temizleyiniz. Temizlemeden önce fişten çekiniz.
 • Havalandırma bölgelerini kapatmayınız. Fabrika önerilerini dikkate alınız.
 • Radyatör, ısıtıcı, fırın gibi ısı kaynaklarına yakın yerlerde kullanmayınız.
 • Elektrik sisteminin mutlaka topraklı olması güvenlik açısından son derece önemlidir. Fişlerin yenilenmesi durumunda toprak bağlantısı mutlaka yapılmalıdır.
 • Güç kablosunu taşırken fişini özenle çekiniz.
 • Sadece üretici firma tarafından önerilen ekleri, aksesuarları, taşıma araçlarını, ayaklarını kullanınız.
 • Taşıma aracı kullanılacaksa cihazların ve kapaklarının zarar görmemesine dikkat edilmelidir.
 • Olumsuz hava koşullarında veya uzun süre kullanılmayacağı durumlarda cihazları fişten çekiniz.

 

UYARI: Cihazları yağmurlu havalarda ve çok nemli ortamlarda kullanmayınız; elektrik şoku meydana gelebilir ve cihaz yangın tehlikesi oluşturabilir!

 

 

 

X